En İlginç Adaptasyonlara Sahip 8 Hayvan

Canlıların, belirli çevre koşullarında yaşama ve üreme şansını artıran kalıtsal özellikler kazanmasına adaptasyon dendiğini öğrenmiştik. Adaptasyonlar canlıların hayatta kalma şanslarını arttıran özelliklerdir. Örneğin bir bukalemunun renk değiştirerek kamufule olması hem avlanmasını hem de avcılardan kurtulmasını sağlar.

Bu içerikte de canlıların en ilginç adaptasyonlarından 8 tanesini derledik. Bakalım hangi hayvanlar nasıl adaptasyonlara sahipmiş.

#1 ALASKA AĞAÇ KURBAĞALARI KIŞIN KENDİNİ DONDURUP YAZIN TEKRAR ESKİ HALİNE DÖNMESİ

Alaska Ağaç Kurbağası, Amerika’nın kuzeyinde Alaska ve Kanada’da yaşayan bir kurbağa türüdür Hayatta kalabilmek için ilginç bir adaptasyona sahipler. Kışın soğuktan korunup hayatta kalabilmek için vücutlarının yüzde 65’i kadarını dondurup nefes almayı bırakırlar. Aynı zamanda kalplerinin atışını da durdururlar. Bu -60 C’ye kadar hayatta kalmalarını sağlar ve ilkbahar aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte yeniden çözünmeye başlarlar. Yeniden çözünmenin ardından sık sık nefes alıp vererek 1 gün gibi bir sürede normal hareketlerine geri dönerler.

Vücutlarını dondurduklarında nasıl beslenirler?

Alaska Ağaç Kurbağasını araştıran bilim insanlarına göre kurbağanın kanında doğal antifriz sistemi var. Kurbağalar çok soğuk ile karşılaştıklarında önce derisi kuruyor, vücudu sertleşmeye başlıyor ve kaskatı kesiliyorlar.

Kaskatı kesilmeye başladıklarında karaciğerleri yüksek oranda şeker(glikoz) salgılıyor ve hücrelerin içerisine girerek besin ihtiyacını karşılıyor.

#2 Dikenli Şeytan Kertenkelesinin Nemi ve Suyu Emebilen Derisi

Dikenli şeytan kertenkelesi diğer adıyla molok Avustralya çöllerinde yaşar. Çöl sıcağına karşı geliştirdiği adaptasyon ile hayatta kalmayı başarır. Boyu yaklaşık 10 – 15 cm arasındadır. Ayrıca bukelmlarda rastladığımız renk değiştirme özelliği dikenli moloklarda da vardır. Bu sayede kolayca kamufule olarak av olmaktan korunur. En çok beslendiği tür karıncalardır.

Çöllere çok iyi uyum sağlayan Dikenli Molok, rutubetli veya sisli havalardaki nemi veya kumdaki nemi derisi yardımı ile emerek vücudu için kullanır. Emdiği nemi sabahın erken saatlerinde dikenlerinin üzerinde oluşan çiyler yardımı ile içerler. Böylece çöl gibi kurak bölgelerde su aramadan 2 – 3 hafta kadar yaşayabilirler.

#3 Addaks Antiloplarının Kürkü Yazın Beyaza Kışın ise Kahverengiye Döner

Çarpık büyük boynuzları nedeniyle vida boynuz ceylanı olarak adlandırılan Addaks Antilopları çöllerde yaşarlar. Hem dişisinde, hem de erkeğinde sarmal halkalı vida biçiminde uzun boynuzlar vardır. Kürkleri yazın kahverenginden açık bej rengi veya beyaza dönüşerek çöl sıcağından korunurlar. Addaks Antiloplarının kısa, kalın bacakları ve kumda batmalarını önleyen düztaban geniş, düz tırnakları vardır. Addakslar suyu, yedikleri bitkilerden alırlar. Bulduklarında ise hiç içmezler. Öbür antiloplar kadar hızlı koşamadıklarından, aşırı avlanma sonucunda soyları tükenmeye yüz tutmuştur.

#4 Kanguru Sıçanları Hiç Su olmadan hayatta kalabilir

Boyları 10 ile 20 cm arasında değişen Kanguru Sıçanlarının boylarına eşit uzunlukta kuyrukları vardır. Genellikle yaşam alanları Kuzey Amerikadır. Arka ayaklarının uzun olması en belirgin özellikleridir ve çölün sıcaklarından kendilerini korumak için yer altında yaşarlar.

Uzun süre aç kalmadıkları taktirde hiçbir şekilde su kaybetmezler. Suyu etkin kullanan metobalizmaları vardır. Böbreklerinin suyu tutma ve tuzu ayrıştırma kapasitesi insanınkinden 4 kat daha gelişmiştir. Oksijenli solunum ile su üretirler ve bu ürettikleri suyu etkin bir şekilde kullanabilirler. Bu adaptasyon ile hayatları boyunca su içmeden yaşabilirler.

#5 Pekariler binlerce dikenden oluşmuş kaktüsleri hiç acı hissetmeden yerler

Domuz ve su aygırı ile akraba olan Pekariler oldukça saldırgan memeli hayvanlardır. Yaşam alanları Amerika’nın bütün bölgeleridir. Köpek dişlerini birbirine sürterek çıkardıkları sesler ile avcı hayvanlara yaklaşmamaları konusunda uyarıda bulunurlar.

En ilginç adaptasyonu ise armut kaktüsü bitkisinin binlerce küçük dikenini hissetmeden bitkiyi afiyetle yiyip karınlarını doyururlar. Sert ağızları içerisinde armut kaktüsünün parçalanmasını sağlayan özel enzimler bulunur.

#6 Akrepler özel metabolizmaları sayesinde 1 yıl aç kalabilirler

Akrepler özel metabolizmaları sayesinde yemek yemeden çok uzun süre yaşayabilirler. Özellikle kış uykusuna yattığı zamanlarda diğer canlılardan farklı olarak bir av kokusu aldıklarında avı hızlıca avlar ve kış uykusuna devam ederler.

#7 Kangurular ön ayaklarını yalayarak kendilerini serinletirler

Sıcak ve Kurak Avustralya yazlarında hayatta kalmak için kangurular ön ayaklarını yalayarak kendilerini serinletir. Bacaklarındaki özel kan damarları sayesinde tükürüğün serinletici etkisini kullanırlar. Yaladıkları ön ayaklarındaki özel kan damarları üzerindeki tükürük vücut ısısını alarak buharlaşır ve vücut sıcaklığını azaltır.

#8 Kral Yılanı (Doğu Kingsnake) zehirli yılanları yiyebilir ve yılan zehrine karşı bağışıklıdır.

Amerika ve Meksika’da yaygın olarak görülen bir yılan türüdür. Genellikle yılanlar ile beslenerek karnını doyurur. Zehirli yılanları da yiyebilen Kral Yılanı yılan zehrinden etkilenmez. Zehirli bir yılan tarafından ısırılsa bile yılan zehrine karşı bağışıklık sistemi güçlüdür ve zehirden etkilenmez. Yiyebileceği yılan bulamaz ise kaplumbağa yumurtaları, küçük memeliler ve kertenkeleler ile beslenebilir.